Εκπαιδευτική επίσκεψη στον «Παλιό Νερόμυλο» της Κυπαρισσίας

Οι μαθητές του σχολείου μας με τους εκπαιδευτικούς πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη την Τρίτη 22-Νοεμβρίου και την Πέμπτη 24 Νοεμβρίου 2022 στον Παλιό Νερόμυλο  στο χωριό Μύλοι της Κυπαρισσίας.

Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στο χώρο από τον υπεύθυνο του Παλιού Νερόμυλου και Μυλωνά, όπου εκτός από την προφορική ξενάγηση, τα παιδιά παρακολουθησαν και οπτικοακουστικό υλικό με θέμα την συνολική διαδικασία που γινόταν τα παλιά χρόνια, από το όργωμα του χωραφιού μέχρι το φούρνισμα του ψωμιού.

Περιηγήθηκαν στην πανέμορφη ρεματιά δίπλα στο κτήμα με την πυκνή βλάστηση και απόλαυσαν μια θαυμάσια διαδρομή στη φύση, τον ήχο του νερού και τους υπέροχους παλιούς νερόμυλους με τις ωραίες γωνιές και τους τεράστιους πέτρινους τοίχους.