Το μήνα 19826

Υποδομές

Αναλυτική περιγραφή των υποδομών του σχολείου μας

Κτιριακές Υποδομές

Το κτήριο χτίστηκε το 2005σε ένα οικόπεδο πέντε στρεμμάτων στις παρυφές της πόλης, και συγκεκριμένα 100 μέτρα από το δρόμο εισόδου της Αρχαίας Ολυμπίας προς Δ.Δ. Κοσκινά, δίπλα στη σιδηροδρομική γραμμή όπου υπάρχει και στάση του τρένου.

Το κτήριο καταλαμβάνει περίπου 1600 τ.μ. και 3400 τ.μ. ο αύλειος χώρος. Αποτελείται από ισόγειο, όροφο και υπόγειο και διαθέτει 10 αίθουσες διδασκαλίας, γραφεία για τον Διευθυντή τον Υποδιευθυντή και το εκπαιδευτικό προσωπικό , γραφεία συλλόγου Γονέων, εργαστήριο πληροφορικής και αίθουσα προβολών, εργαστήριο Φυσικών επιστημών, αίθουσα μουσικής, βιβλιοθήκη, ιατρείο, κυλικείο, κουζίνα ,  αίθουσα πολλαπλών χρήσεων εσωτερική μικρή αίθουσα γυμναστηρίου και εξωτερικά γήπεδα καλαθοσφαίρισης (μπάσκετ), πετοσφαίρισης (βόλευ) και χειροσφαίρισης (χάντμπολ) , χωμάτινο στίβο, εξωτερικό θεατράκι , σχολικό και βοτανικό κήπο.