Δημοσιεύσεις Διδασκόντων

Το φιδάκι της κυκλοφοριακής αγωγής

Αξιολόγηση Χρήστη:  / 0

Ένα διαδραστικό παιχνίδι με το γνωστό φιδάκι για τους μαθητές της Γ'  τάξης στο πλαίσιο διδασκαλίας της κυκλοφοριακής αγωγής στο μάθημα της Μελέτης Περιβάλλοντος για την εξοικείωσή τους με τους κανόνες οδικής κυκλοφορίας αλλά και η απαραίτητη απόκτηση γνώσεων και δεξιοτήτων ώστε να κυκλοφορούν με ασφάλεια.

Πατήστε πάνω στην εικόνα και ξεκινήστε το παιχνίδι!!!

Παιχνίδια, κυνήγι θησαυρού και escape rooms για τις Απόκριες και όχι μόνο

Αξιολόγηση Χρήστη:  / 0

Στους παρακάτω συνδέσμους μπορείτε να βρείτε παιχνίδια, κουίζ, παρουσίαση, βιβλίο και κυνήγι θησαυρού με θέμα τις Απόκριες

Μια διαδραστική παρουσίαση από την Ελένη Τσιαμούρτα

Escape room για τις απόκριες– ένα κυνήγι θησαυρού με 5 αποστολές

Κυνήγι θησαυρού για τις Απόκριες από τη Βασιλική Κάζη

Στόλισε τη μάσκα σου

Η ιστορία του Αρλεκίνου – βίντεο και κουίζ

Ντύνω τη γατούλα μου αποκριάτικα

Αποκριάτικες στολές για αγόρια και κορίτσια– επιλέξτε ρούχα, παπούτσια και αξεσουάρ και ντύστε τα παιδάκια αποκριάτικα

ESCAPE ROOM 1 ΕΔΩ

ESCAPE ROOM 2 ΕΔΩ

Ασφάλεια στο Διαδίκτυο για μαθητές Δ-ΣΤ Δημοτικού

Ασφάλεια στο Διαδίκτυο

Το διαδίκτυο είναι μια τεράστια πηγή πληροφοριών. Προσφέρει γρήγορα και εύκολα πλούσιο οπτικοακουστικό υλικό. Με ένα κλικ μπορείς να έχεις μπροστά στην οθόνη σου σχεδόν όποια πληροφορία θέλεις. Κρύβει όμως και πολλούς κινδύνους, γι' αυτό πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί κατά την πλοήγησή μας σ' αυτό.

Παρακολουθήστε το βίντεο
ΒΙΝΤΕΟ