Το μήνα 22012

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ «ΣΥΜMΕΤΟΧΗ ΣΕ ΝΕΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ERASMUS + KA1»

erasm

«ΣΥΜMΕΤΟΧΗ ΣΕ ΝΕΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ERASMUS + KA1»

Το Δημοτικό Σχολείο Αρχαίας Ολυμπίας θα έχει τη δυνατότητα να συμμετάσχει για την διετία 2017-2019 σε ένα νέο πρόγραμμα ERASMUS + KA1 . Το πρόγραμμα αυτό συντάχθηκε και υποβλήθηκε από την καθηγήτρια Αγγλικής Γλώσσας του Σχολείου Παπανδρέου Χαρίκλεια με κύριο στόχο την προώθηση της καινοτομίας στην εκπαίδευση με την χρήση των Νέων Τεχνολογιών και ενίσχυση των δεξιοτήτων στην ξένη γλώσσα με στόχο την ποιοτική εκπαίδευση: α)του γενικού μαθητικού πληθυσμού β)των μαθητών με ειδικές ή μαθησιακές ανάγκες γ)των μεταναστών.

Για το σκοπό αυτό μέσα από το πρόγραμμα θα υπάρξουν τρία σεμινάρια σε χώρες του εξωτερικού με αντικείμενα συναφή του στόχου του προγράμματος και με την σκέψη να αξιοποιηθούν όσο γίνεται καλύτερα τόσο το έμψυχο εκπαιδευτικό δυναμικό του σχολείου όσο και η υλικοτεχνική του υποδομή( νέοι υπολογιστές , διαδραστικοί πίνακες κ.α).

Το πρόγραμμα εποπτεύεται από το Ι.Κ.Υ και χρηματοδοτείται από εθνικούς πόρους.