Το μήνα 19777

Ελληνογαλλική Ολυμπιακή και Παραολυμπακή εβδομάδα

Την Τετάρτη, 7 Φεβρουαρίου, οι μαθητές και οι μαθήτριες των Ε' και ΣΤ' τάξεων του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν σε μια ξεχωριστή και πολύ όμορφη διαδικτυακή συνάντηση με τις κορυφαίες αθλήτριες των Ολυμπιακών αγώνων, Nery MANTEY-NIANGKOUARA  και  Μαρία Ντάνου, πρωταθλήτριες της κολύμβησης και του σκι αντοχής, αντίστοιχα.

Κατά τη διάρκεια της συνάντησης οι συγκεκριμένες αθλήτριες δέχτηκαν ερωτήσεις από μαθητές μας και, πολύ εγκάρδια και πρόθυμα, μοιράστηκαν μαζί μας σκέψεις, συναισθήματα, εμπειρίες ευχάριστες και λιγότερο ευχάριστες, συμβουλές.  Και,  κυρίως,  την πεποίθηση ότι η θέληση και η εμπιστοσύνη στον εαυτό μας είναι πιο δυνατές από τα εμπόδια και τις δυσκολίες.

Η δράση αυτή πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 4ης Ελληνογαλλικής Ολυμπιακής και Παραολυμπιακής εβδομάδας την οποία διοργάνωσαν η Γαλλική Πρεσβεία της Ελλάδος, η Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή, η Εθνική Ολυμπιακή Ακαδημία, το Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος και η Γαλλική Ολυμπιακή Ακαδημία.

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί:

Ευδοκία Δαγκλή ΠΕ05