Το μήνα 20812

CLIL και Φυσική Αγωγή

«Clil..κάροντας με το ποδόσφαιρο»

clil

Την τρέχουσα σχολική χρονιά 2020-2021 υλοποιείται στα πλαίσια του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής το πρόγραμμα  «CLIL...κάροντας με το ποδόσφαιρο», όπου η διδασκαλία του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής πραγματοποιείται με τη μέθοδο CLIL. Οι μαθητές και οι μαθήτριες μέσα από ένα ευχάριστο τρόπο μαθαίνουν Φυσική Αγωγή μέσα από μια ξένη γλώσσα( Αγγλικά) και την ξένη γλώσσα ( Αγγλικά ) μέσα από τη Φυσική Αγωγή. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε' τάξης του Δημοτικού Σχολείου Αρχαίας Ολυμπίας, λοιπόν, δημιούργησαν ως παράγωγο του προγράμματος, με τη βοήθεια του Κ.Φ.Α κου Κουτσουνά Γιάννη και της εκπαιδευτικού της Αγγλικής Γλώσσας κας Αθηνάς Τζουρμέτη, ένα βίντεο στην αγγλική γλώσσα με ορισμένους κανόνες ποδοσφαίρου, ένα διαδραστικό βιβλιαράκι με ορισμένη από την ορολογία του ποδοσφαίρου και ένα χρονοδιάγραμμα(timeline) για την εξέλιξη των συστημάτων ποδοσφαίρου.

Δείτε εδώ το βίντεο.

Physical Education and CLIL 1